395
219774

Antonis van Dyck, hänen seuraajansa

(Flandern/England, 1599-1641)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
(Flandern/England, 1599-1641)

The Lamentation

Relined canvas 57 x 42 cm.

Krackelyr och ytsmuts. Smärre slitage längs kanterna efter ramen.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i landshövding Sven Hagströmers samlingar, Karlskrona, därefter i arv.

Kirjallisuus

Susan J Barnes, "Van Dyck - a complete catalogue of the paintings", 2004, compare picture III.30, page 269.