Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
466
260861

An Axel Larsson 'Parsons' birch table, by Bodafors, 1930's.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
17 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Length 140, width 58,5, height 70 cm.

Wear, damage to the veneer.

Muut tiedot

Denna modell samt den snarlika Uno Åhrén ritat för Firma Svenskt Tenn är utförda i en för tiden avancerad enkelhet. Modellen kallas Parsons table internationellt och typiskt är de kvadratiska benen som sitter i skivans ytterkanter och helst skall faneret vara lagt i samma längd som på sargen. Ludwig Mies van der Rohe ritade ett liknande bord till sin Berlin-lägenhet i början på 1920-talet. J.M Frank tog i slutet av 1920-talet med sig en liknande modell till U.S.A och Parson School of Design där han undervisade och typen har kommit att kallas 'Parson's'