Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
466
260861

An Axel Larsson 'Parsons' birch table, by Bodafors, 1930's.

20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Hammer price
17 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Length 140, width 58,5, height 70 cm.

Wear, damage to the veneer.

More information

Denna modell samt den snarlika Uno Åhrén ritat för Firma Svenskt Tenn är utförda i en för tiden avancerad enkelhet. Modellen kallas Parsons table internationellt och typiskt är de kvadratiska benen som sitter i skivans ytterkanter och helst skall faneret vara lagt i samma längd som på sargen. Ludwig Mies van der Rohe ritade ett liknande bord till sin Berlin-lägenhet i början på 1920-talet. J.M Frank tog i slutet av 1920-talet med sig en liknande modell till U.S.A och Parson School of Design där han undervisade och typen har kommit att kallas 'Parson's'