560
272829

An Axel Einar Hjorth oak table, Stockholm 1940's.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Vasarahinta
9 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Signed HJORTH. 90 X 70, height 58 cm.

Smärre skador och slitage.

Muut tiedot

Axel Einar Hjorth startade sin egen verkstad på Kungsgatan i Stockholm efter att han lämnat Nordiska Kompaniet år 1938. Verksamheten pågick endast en kortare period.