Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
604
323217

An Axel Larsson showcase cabinet, Albin Johansson, Wickman & Nyberg, Stockholm 1930.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Vasarahinta
28 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Tudelat, mahogny, valnöt och palisander, vitrinöverdel med metallspröjsar, underdelen med dörrpar samt dörr med hyllinredning. Märkt med metalletikett ALBIN JOHANSSON ETABL 1890 STOCKHOLM. Höjd 184 cm, djup 52 cm, längd 139 cm (överdelen höjd 85 cm).

Smärre skador och slitage. 1+1 nyckel medföljer, samt låsdetalj.

Näyttelyt

Stockholm 1930.

Kirjallisuus