Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
609
333220

A Carl Malmsten desk by Helge Lindstedt, Stockholm 1934

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Vasarahinta
70 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Rektangulärt, två lådor i sargen, fanerat med inläggningar i olika träslag. Brännstämplat CM. 125 x 65 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, små fanérskador, en låda med fuktskada undertill.

Alkuperä - Provenienssi

Helge Lindstedt, thence by descent.

Kirjallisuus

Carl Malmstens Verkstadsskola 1930-1980, sid 43-46.

Muut tiedot

Helge Lindstedt (1900-1989), möbelsnickare och yrkeslärare samt den första rektorn på Malmstens Verkstadsskolor (Olofskolans verkstad 1930 - 1937).

Enligt uppgift togs skrivbordet fram för Hotel Waldorf Astoria i New York 1934, men priset 2000 kr ansågs för dyrt. Enligt uppgift tog det 1840 arbetstimmar att färdigställa skrivbordet.