Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine F766
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
676
359671

PAUL GRIESSER, ADOLF G. SCHNECK och ERICH DIECKMANN. 7 vol, bl.a. 'Der Stuhl'.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Vasarahinta
4 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Häftade pappband, några med omslag. Adolf G. Schneck: "Das Polstemöbel", "Der Stuhl", "Das Möbel als Gebrauchsgegenstand" och "Schrank Tisch und Bett".
Erich Dieckmann: "Möbelbau in Holz, Rohr und Stahl".
Paul Griesser: "Das neue Möbel" och "Die neue Wohnung". Julius Hoffman Verlag Stuttgart 1930-tal. (7)

Veck, revor, gulnade blad, skador och pappersförlust, anteckningar och ägarmärkningar. Ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Formens Hus, Hällefors, Sweden.