Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
403
333386

Okänd konstnär 1700-tal

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Vasarahinta
12 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Okänd konstnär 1700-tal

"Thure Gustaf Klinckowström" (1693-1765)

Duk 77 x 63 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i samlingarna på Stavsund, Uppland.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", band I, 1935/43, sid 433. (SPA 1919:1028)

Muut tiedot

Thure Gabriel Klinckowström var kansler för Sveriges regering i Pommern.