Kevään Contemporary, Tukholma 573

Lopulliset hinnat

NroEsineVasarahinta

1ANGELO LELLI, takarmatur, "Suspended ceiling light", Italien, 1950-tal.42 000 SEK
2ALDO TURA, serveringsvagn, Italien 1950-60-tal.11 000 SEK
3STILNOVO, tillskriven, golvarmatur, Italien, 1950-tal.24 000 SEK
4PIERO FORNASETTI, papperskorg, Milano, Italien.6 500 SEK
5PIERO FORNASETTI, papperskorg, "Farfalle", Milano, Italien.8 500 SEK
6GIONATAN DE PAS, DONATO D'URBINO & PAOLO LOMAZZI, fåtölj "Joe", Poltronova, Italien.12 000 SEK
7GAE AULENTI, soffbord, "Tavolo con Ruote", Fontana Arte, Italien.7 500 SEK
8PIERO FORNASETTI, tallrikar, 19 st, Milano, Italien.10 000 SEK
9PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien.7 500 SEK
10PIERO FORNASETTI, coasters, 16 st, "Adamo ed Eva", Milano, Italien.4 500 SEK
11PIERO FORNASETTI , tallrikar, 10 st, "Astro Labio" och "Musicalia", Milano, Italien.5 000 SEK
12VISTOSI VETRERIA, takarmatur, Italien 1960-tal.8 500 SEK
13STILNOVO, tillskriven, golvarmatur, Italien.Ei myyty
14CARLO GIORGI, golvarmatur, "Rabarbaro", Italien 1970-tal.19 000 SEK
15MATHIEU MATEGOT, Atelier Mategot, tillskriven, takarmatur, Frankrike 1950-tal.125 000 SEK
16FÅTÖLJ, Guido Maria Rosati, "Papillon", Giovannetti, Italien, 2000-tal.Ei myyty
17FOTPALL, Guido Maria Rosati, "Papillon", Giovannetti, Italien, 2000-tal.Ei myyty
18STOLAR, 6 st, Louis Sognot, Frankrike 1950-tal.Ei myyty
19LICEU DE ARTES, gungstol, tillskriven, Brasilien, 1960-tal.16 000 SEK
20PERCIVAL LAFER, soffa, Lafer MP, Brasilien, 1970-tal.13 000 SEK
21MATTHEW HILTON, bord, "Antilope", London 1980-tal.7 000 SEK
22GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-10", Bergboms, Malmö 1950-tal.13 000 SEK
23PIET HEIN, kandelaber, "Ursa Major", 1950-60-tal.11 000 SEK
24ERIK GUNNAR ASPLUND, stol, "Göteborg", Cassina, Italien.9 500 SEK
25GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, stolar, ett par, för Glenn of Carlifonia, USA 1950-tal.4 100 SEK
26PAOLO DE POLI, fat, 8 st, Italien 1950-60-tal.Ei myyty
27STIG LINDBERG, figurin, "Springare", Gustavsberg studio 1952-72.14 000 SEK
28STIG LINDBERG, skål, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.4 500 SEK
29STIG LINDBERG, tallrikar, 14 st, "Löja", Gustavsberg 1948-62.10 000 SEK
30YNGVE EKSTRÖM, skåp och bokhylla, två sektioner, fyra delar "Krus", Westbergs Tranås, 1950-60-tal.7 500 SEK
31BERTIL VALLIEN, golvkandelaber, Boda smide.4 000 SEK
32HENRIK THOR LARSEN, fåtölj "Ovalia", Torlan, Staffanstorp.15 000 SEK
33JOHN KANDELL, fåtölj, "Kontrast", Källemo.5 000 SEK
34ARNE NORELL, fåtöljer, 1 par "Ari", Norell.26 000 SEK
35JONAS BOHLIN, karmstol "Concrete", Källemo, Värnamo 1981.44 000 SEK
36MATS THESELIUS, skåp "National Geographic", Källemo, ca 1990.19 000 SEK
37JONAS BOHLIN, golvarmatur, "En dubbel espresso", Källemo ca 1987.14 000 SEK
38MATS THESELIUS, Chaise Longue, Källemo 1992.Ei myyty
39JONAS ROOTH, vägglampett, egen ateljé, 1998.24 000 SEK
40MATS THESELIUS & STAFFAN WIKBERG, bord, "Terrasso", Stockholm 1984.6 000 SEK
41JONAS BOHLIN, fåtöljer, ett par, "Paris", Lammhults 2000.8 000 SEK
42MATS THESELIUS, fåtölj "Järn/Moccafåtöljen", Källemo 1994.46 000 SEK
43MATS THESELIUS, fåtölj, "El Dorado", Källemo, Värnamo efter 2002.55 000 SEK
44MATS THESELIUS, stol, "Birdland", Källemo AB, Värnamo ca 2009.30 000 SEK
45MATS THESELIUS, fåtölj, "Star", Källemo, Värnamo 2009.38 000 SEK
46PER B SUNDBERG, bordslampa, Orrefors 2004.14 000 SEK
47JONAS LINDVALL, byrå, "Belly Up", för David Design.17 000 SEK
48AINO AALTO, tillskriven, barnsäng, sannolikt 1940-tal.16 000 SEK
49ALVAR AALTO, bord, modell 75, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, sannolikt 1940-tal.10 000 SEK
50ALVAR AALTO, bord, modell nr 75, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, sannolikt 1940-tal.8 000 SEK
51ALVAR AALTO, serveringsvagn, "Nr 98", Finland 1940-tal.15 000 SEK
52ALVAR AALTO, golvarmaturer, ett par, "Änglavinge", Valaisinpaja Oy, Artek, modell A 805.24 000 SEK
53ILMARI TAPIOVAARA, fällstol, "Kongo", Asko, Finland.8 500 SEK
54MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal.150 000 SEK
55MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt för Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal.140 000 SEK
56MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt för Vik & Blindheim, Norge 1950-tal.160 000 SEK
57ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal.26 000 SEK
58ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1966.28 000 SEK
59ARNE JACOBSEN, karmstolar, ett par, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark 1965.7 000 SEK
60ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal.22 000 SEK
61ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1993,26 000 SEK
62ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 2006.37 000 SEK
63ARNE JACOBSEN, fåtoljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 2001.20 000 SEK
64ARNE JACOBSEN, fåtoljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 2001.18 000 SEK
65ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 2002.42 000 SEK
66IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, 1 par, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark, 1950-60-tal.110 000 SEK
67IB KOFOD LARSEN, soffa, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark, 1950-60-tal.120 000 SEK
68IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal.55 000 SEK
69HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark.32 000 SEK
70HANS J WEGNER, karmstolar, ett par, Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal.12 000 SEK
71HANS J WEGNER, takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, 1960-70-tal.2 000 SEK
72HANS J WEGNER, karmstolar, ett par, "CH-27", Carl Hansen & Søn, Danmark, 1950-tal.34 000 SEK
73HANS J WEGNER, fåtölj, Carl Hansen & Søn, Danmark.8 000 SEK
74HANS J WEGNER, karmstol, "Peacock chair", PP Møbler, Danmark.13 000 SEK
75HANS J WEGNER, karmstol, "Peacock chair", PP Møbler, Danmark.13 000 SEK
76HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1989.14 000 SEK
77HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1989.22 000 SEK
78HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988.20 000 SEK
79HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988-89.19 000 SEK
80HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988-89.18 000 SEK
81HANS J WEGNER, bord med klaffar, "AT 319", Andreas Tuck, Danmark 1960-tal.32 000 SEK
82POUL KJAERHOLM, dagbädd, "PK-80", E Kold Christensen, Danmark.110 000 SEK
83HANS J WEGNER, soffbord, "CH-106", Johannes Hansen, Danmark.7 500 SEK
84POUL KJAERHOLM, skrivbord, "PK-51", E Kold Christensen, Danmark.20 000 SEK
85POUL KJAERHOLM, soffa, "PK-31-2", E Kold Christensen, Danmark.32 000 SEK
86KAI KRISTIANSEN, skrivbord, Feldballes Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.8 000 SEK
87NIELS OLE MØLLER, matbord, 3 stolar och 2 karmstolar, J.L. Møller, Danmark 1950-60-tal.26 000 SEK
88BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, ett par, "Spanska Stolen", för Fredericia Stolefabrik, Danmark.22 000 SEK
89BØRGE MOGENSEN, soffa, Fritz Hansen, Danmark 1996, modell 1758.12 000 SEK
90STOLAR, ett par, Børge Mogensen, "Ruder Konge", Sørgeborg Møbelfabrik, Danmark.Ei myyty
91BØRGE MOGENSEN, stolar, ett par, "Ruder Konge", Søborg Møbelfabrik, Danmark.5 000 SEK
92ARJE GRIEGST, servis, 34 delar, "Konkyle/Triton", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.7 500 SEK
93FINN JUHL, fåtöljer, ett par, modell 133, France & Son, Danmark.22 000 SEK
94MOGENS LASSEN, soffbord, "Egyptian table", troligen för Rud Rasmussen, Danmark.9 000 SEK
95MOGENS KOCH, skåpsektioner, 2 st, "Byggereolen", Rud Rasmussen, Danmark.7 000 SEK
96OLE WANSCHER, karmstolar, 6 st, P J Jeppesen, Danmark, modell PJ 301.12 000 SEK
97VERNER PANTON, takarmatur, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal.8 000 SEK
98VERNER PANTON, "Fun Lamp", Lüber, 1960-tal.7 000 SEK
99POUL NØRREKLIT, skrivbord, Sigurd Hansens Møbelfabrik, Danmark 1960-tal.34 000 SEK
100HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Røjle, Danmark 1950-tal.32 000 SEK