1126
659772

Louis Masreliez

(Frankrike/Sverige, 1748-1810)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Vasarahinta
36 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Lisa Gartz
Tukholma
Lisa Gartz
Johtava Asiantuntija Hopea ja Veistokset
+46 (0)709 17 99 93
Louis Masreliez

Väggelevation, förslag till Stora salongen, Hagapaviljongen.

Föreställande Venus apoteos mellan klassiserande pilastrar. Till vänster dörrar med lilla riksvapnet. Till höger en spisomfattning (som kom att utföras i porfyr). Tusch och akvarell 28,5 x 41 cm.

Täydennyslista

Not allowed for export if the hammer price exceeds SEK 50.000.

Alkuperä - Provenienssi

Bought at Bukowski's in the 1960's.

Kirjallisuus

"Haga. Ett kungligt kulturarv", ed. Ingrid Sjöström, 2009, compare ill. at p. 151.