1128
659767

Jean Eric Rehn

(Ruotsi, 1717-1793)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Vasarahinta
13 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Jean Eric Rehn
(Ruotsi, 1717-1793)

"Vaso da Polidoro da Caravaggio depinto nella Facciata del Palazzo della Machera d'Oro cavato dall antico"

Akvarell 35 x 23 cm. I ram imiterande porfyr, kopierad efter svensk förebild från 1700-talet.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Florence Stephens samling.

Näyttelyt

Bukowskis Porfyrutställning, 15 dec 1985 - 2 feb 1986, kat nr 281.