Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
556
700044

Märta Måås-Fjetterström

(Ruotsi, 1873-1941)
Lähtöhinta
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Märta Måås-Fjetterström
(Ruotsi, 1873-1941)

MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 251 x 155,5 cm. Signerad MMF

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad före 1942.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador. Något skadade kortsidor och fransar, flera saknas.

Kirjallisuus