Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
556
700044

Märta Måås-Fjetterström

(Sweden, 1873-1941)
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
Märta Måås-Fjetterström
(Sweden, 1873-1941)

MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 251 x 155,5 cm. Signerad MMF

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad före 1942.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador. Något skadade kortsidor och fransar, flera saknas.

Literature