690665

1034. PEHR HILLESTRÖM, "Qvinna stöter i mortell" och "Qvinna kommer in med en lambstek" (2).

Ett par. Duk, vardera 40 x 30 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Earlier in the collection of the silversmith Hans Georg Vogt, Kristiansstad, Sweden.
Earlier in Mrs Ellen Gilles collection, Bromma, Sweden.
Bukowskis auction, auction no 550, 2008, catalogue no 563.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK/16 026 - 18 697 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 March - 21 April 1929, catalogue no 10-11.

Kirjallisuus

Included in the artists own list of work in the Royal Swedish Academys achive, catalogue no 75.
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare" volume I, 1927, in Cederbloms list as catalogue no 15-16 ("Köksinteriör" och "Kvinna stötande i mortel").

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lisa Gartz

Tukholma

Lisa Gartz
Asiantuntija – kuvanveisto ja vanha taide

+46 (0)8 614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili