690665

1034. PEHR HILLESTRÖM, "Qvinna stöter i mortell" och "Qvinna kommer in med en lambstek" (2).

Ett par. Duk, vardera 40 x 30 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i silversmeden Hans Georg Vogts samlingar Kristiansstad.
Tidigare i doktorinnan Ellen Gilles samlingar, Bromma.
Bukowski auktioner, auktion nr 550, hösten 2008, kat nr 563.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK/16 025 - 18 696 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustavianskt skildrat av Pehr Hilleström", 28 mars - 21 april 1929, kat nr 10-11.

Kirjallisuus

Upptagen i Pehr Hilleströms egenhändiga förteckning i Konstakademiens arkiv, kat nr 75. ("Tvänne Qvinnor, den ena stöter i mortell och den andra kommer in med en lambstek").
Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare" I, 1927, upptagna i Cederbloms förteckning, kat nr 15-16 ("Köksinteriör" och "Kvinna stötande i mortel").

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lisa Gartz

Tukholma

Lisa Gartz
Asiantuntija – kuvanveisto ja vanha taide

+46 8-614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili