919
715760

Ernst Josephson

(Ruotsi, 1851-1906)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Kun olet suorittanut maksun voit tilata kuljetusken Omat Sivut -osion kautta

Milloin esineeni toimitetaan?

Ernst Josephson
(Ruotsi, 1851-1906)

"Porträtt av herr Eduard Josephson, konstnärens farbroder" (Portrait of Mr. Eduard Josephson, the artist's uncle)

Signed Ernst Josephson and dated 1880. Canvas 112.5 x 87 cm.

Krackelyr. Obetydliga mindre färgbortfall.

Alkuperä - Provenienssi

Earlier in the collection of Miss Eugenie Josephson, Skeppargatan 78, Stockholm.
Managing director P.S. Josephson.
Private collection.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson. Minnesutställning", exhibition staged by Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Liljevalchs Konsthall, 1951, no. 123.

Kirjallisuus

Karl Wåhlin, "Ernst Josephson. En minnesteckning. Senare delen. 1879-1906", SAK, 1912, mentioned on p 28.
Erik Blomberg, "Ernst Josephsons konst. Historie-, porträtt- och genremålaren", SAK, 1956, with picture and mentioned on p 122.
Erik Blomberg, "Ernst Josephsons konst. Från Näcken till Gåslisa", 1959, in the catalogue p 403.

Muut tiedot

.