120
893192

Folke Bensow

(Ruotsi, 1886-1971)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69
Folke Bensow
(Ruotsi, 1886-1971)

two 'Taburett No: 2' cast iron stools by Näfveqvarns bruk, Sweden post ca 1925.

Cast iron and wooden planks lacquered in green. Length 105 and 103,5 cm, width 47 cm, height 51 cm (height of the seat 43,5 cm).

Weathered, minor rust and wear.

Alkuperä - Provenienssi

Dokumenterat innehav på herrgård utanför Flen sedan 1950-talet, möjligen även tidigare.

Kirjallisuus

Christian Björk, 'Näfveqvarns Bruk- konstnärer och arkitekter till industrin', Orosdi-back, 2013. See p 130, pp 164-165.