Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
184
847285

Jacob Kjaer

(Tanska, 1896-1957)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
40 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69
Jacob Kjaer
(Tanska, 1896-1957)

A Jacob Kjaer mahogany desk with five drawers, Jacob Kjaer Møbelhaandvaerk, Denmark ca 1960.

Brass endings to the feet, label marked. 157 x 83 cm, height 75 cm.

The top with minor stain.

Alkuperä - Provenienssi

David Westman, arbetade på KFs annonsbyrå Svea. På 1960-talet var Svea Sveriges största annonsbyrå med 120 anställda.
Westman var mycket road av form och design och köpte detta till sitt eget boende.