Modern Art + Design 598

Muutokset

NroEsineMuutokset
15PER B SUNDBERG, vas, glas, Orrefors 1998, unik.Omfattas av följerätt. (d)
18VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-tal.
66KNUD ANDERSEN, urna med lock och bas av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark.Omfattas ej av följerätt.
82GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1925-32, sterling. Design nr 264 A,Korrekt utrop 45-50.000/ Estimate 50-75.000 SEK
121HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal.Tillskriven Helge Werner/ attributed to Helge Werner.
154HARALD ELOF NOTINI, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, sannolikt 1940-tal.Glasskivan sannolikt sekundär/ the glass disc probably later
225BARBRO NILSSON, MATTO, Barbro Nilsson, AB MMF, ca 217 x 149,5 cm.Kortsidorna inklusive signaturerna delvis senare.
235BARBRO NILSSON, MATTO, Barbro Nilsson, AB MMF, 387,5 x 304 cm.Ca 387,5 x 304 cm.
238GÖSTA ADRIAN-NILSSON, Plangeometrisk komposition.Poet Gunnar Eriksson och Gunhild Ahnström (vänner till bland andra Arthur Lundkvist och Harry Martinsson). Därefter i arv familjen.
282GÖSTA ADRIAN-NILSSON, Indian i kubistiskt landskap.Privatsamling sedan 1950/60-talet. Därefter i arv till nuvarande ägare.
299TORSTEN RENQVIST, "Döende djur".Obs! Titeln är "Döende djur". Skulpturen är från 1969.
300VERA NILSSON, "Nakenmodell".Liljevalchs konsthall, "Vera Nilsson", 4 oktober 2014-6 januari 2015.

Pois vedetyt kohteet

NroEsine
20CARLO SCARPA, vas "Lattimo argentato", M.V.M Cappellin & C, Murano Italien, cirka 1929-30.
56STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg studio 1960.
389JOAN MIRÓ, "L'homme au balancier".

Kohteet, joita koskee vientikielto

Vientikiellon piiriin kuuluvia kohteita ei ole.

Kohteet, joihin liittyy tuontiarvonlisävero

Kohteita, joihin liittyy tuontiarvonlisävero, ei ole.