73
908989

A pair of Gustavian two-light girandole mirros, one dated 1784.

Lähtöhinta
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Vasarahinta
80 000 SEK

Förgyllda och bronserade. I krönet musselformation med akantusblad. I ramen pärlstav och bladsnitt. Svängda ljusarmar av mässing. En signerad NM (Niclas Meunier, mästare i Stockholm 1760-tal-1797). En med Stockholms hallstämpel 1784. Höjd 58, bredd 52 cm. Renoverade. En med senare glas. ( 2 )

Kunnostettu. Kunnostettu.