966714

140. LUIS GISPERT, "Huey", 2009.

Signerad L Gispert och daterad -09 och numrerad 6/6 a tergo. C-print, bildyta 120,5 x 204,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Stefan Lundgren Gallery/Mallorca Landings Residency, Palma de Mallorca.

Lähtöhinta
120 000 - 150 000 SEK/12 591 - 15 739 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
122 500 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Luis Gispert låter betraktaren sätta sig i baksätet på riktigt lyxiga bilar, lastbilar och helikoptrar. De påkostade inredningarna talar om ägarens kärlek till fordonet och ens önskan att förlänga sin personlighet och markera sin grupptillhörighet. Gisperts bilder skapar på så vis en diskussion kring kultur och värderingar. Han har i sina fotografiska serier fogat samman sina konceptuella idéer med den klassiska oförargliga landskapsbilden och skapar nya verk med spännande kontraster som ett sätt att beskriva övergången mellan natur och kultur, ruralt och urbant. Övergångarna är opolerade och ibland brutala, precis i linje med Gisperts önskan. Hans mål är inte mjuka softade övergångar och verklighetstrogna bilder utan det är de vassa kanterna, ruffigheten, som skapar dynamik i hans bilder.
Luis Gispert lever och arbetar i New York. Han finns representerad i de permanenta samlingarna hos bl.a New Museum of Contemporary Art, New York, San Francisco Museum of Modern Art, Solomon R. Guggenheim Museum, New York och the Whitney Museum of American Art, New York.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 8-614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili