973203

117. ROLF BOLIN, "Sporturnan", trädgårdsurna, Näfveqvarns Bruk, efter 1925.

Konisk form, små volutformade hänklar, reliefdekor av idrottsmän. Diameter 58 cm, höjd 50 cm

Rostanlupen.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Denna Sporturna har funnits i samma familjs ägo åtminstone sedan 1950-talet.

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK/3 071 - 4 094 EUR
Vasarahinta
60 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Christian Björk, "Näfveqvarns Bruk - konstnärer och arkitekter till industrin", Orosdi-Back 2013, modellen avbildad sid 62-63, 106, 165.

Lisätietoja

Sporturnan visades på världsutställningarna i Paris 1925, New York 1927 och på Stockholmsutställningen 1930.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Eva Seeman

Tukholma

Eva Seeman
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili