972522

174. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, DRAPERI, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 242 x 160,5 cm, signerat MMF.

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerat 1920. Tillverkat före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsigt, fläckar, smärre skador. En kortsida med kantband, en kortsida med smärre skador.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK/1 023 - 1 228 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
34 667 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Ett exemplar av "Gula Dubbelkorset" finns i Nationalmuseets samlingar.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Anette Granlund

Tukholma

Anette Granlund
Asiantuntija – matot, tekstiilit, islamilainen taidekäsityö

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili