973421

255. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Självporträtt i växthuset".

Signerad Olle Olsson Hagalund och daterad -40. Duk 66 x 56 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK/25 589 - 30 706 EUR
Vasarahinta
330 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Eric Wennerholm, "Olle Olsson och hans Hagalund", 1977, compare with picture on page 33.

Lisätietoja

Den aktuella målningen är sannolikt utförd efter något av Olle Olsson-Hagalunds alla besök i växthusen i Bergianska trädgården i Stockholm. Flera skissböcker och två målningar med motiv från Bergianska finns bevarade i Olle Olsson Hagalund-museet i Solna. Det finns även andra målningar som visar variationer av motivet, exempelvis målningen "Victoria Regia-huset", tidigare försåld av Bukowskis (Vårens Moderna Auktion, Stockholm 560, kat nr 97) samt en målning betitlad "Växthuset, Bergianska trädgården", 1973 avbildad i Wennerholms bok. Han skriver: ”Olle var fascinerad av kontrasten mellan den tropiska växtligheten innanför de skimrande glasen och den nordiska kylan och torftigheten utanför”. Man kan även tänka sig att färgprakten och den tropiska värmen i växthusen utgjorde en upplyftande kontrast mot Andra Världskrigets dystra verklighet som måste ha präglat tillvaron för många människor i Sverige och Europa under denna tid.

Vi tackar Lena Olsson-Petrén för denna information.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Amanda Wahrgren

Tukholma

Amanda Wahrgren
Arvioija

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili