290
944105

Ivan Ivarson

(Ruotsi, 1900-1939)
Ivan Ivarson, "Landskap, Frankrike"/"Promenad vid havet".

"Landskap, Frankrike"/"Promenad vid havet"

Canvas 66 x 80 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

250 000 - 300 000 SEK

23 600 - 28 300 EUR

24 200 - 29 100 USD

Vasarahinta:
420 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Galleri God Konst, Gunnar Hjortén, Gothenburg.
Authenticaed on verso by the artist's sister Märta Taube-Ivarson.

Muut tiedot

Ivan Ivarsons målningar är aldrig direkta avbildningar, snarare är de fyllda av hans varma känslor för naturen. Måleriet är expressivt och ofta intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Han målar himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet, de element som för Ivarson stod för drömmen om naturens lustfyllda härligheter. Professor Torgny Segerstedt, tillika huvudredaktör på Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning, stödde Ivarson och tack vare denne fick han möjlighet att göra studieresor under det sena 1920-talet. Resorna gick till Italien och Frankrike, det var viktiga år för Ivan Ivarson, han utvecklade sitt måleri i en mer klangfull koloristisk riktning – färgen och ljuset fascinerade honom mycket vilket ger sig tillkänna i den aktuella målningen.

Enligt uppgift stod målningen kvar på konstnärens staffli i Frankrike vid tiden för hans bortgång 1939.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
 Piilota
 Näytä lisää

Important Winter Sale 645

1000. A pair of melon shaped weiqi boxes with covers, China.
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
Tarjoushistoria
17 000

tarjouksesi
16 000

tarjouksesi
15 000

tarjouksesi
14 000

tarjouksesi
13 000

tarjouksesi
12 000

tarjouksesi
11 000

tarjouksesi
10 000

tarjouksesi
9 500

tarjouksesi
Reilu varoitus
9 000

tarjouksesi
8 500

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
17 000 SEK