Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
290
944105

Ivan Ivarson

(Ruotsi, 1900-1939)
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK
23 700 - 28 500 EUR
27 100 - 32 600 USD
Vasarahinta
420 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Ivan Ivarson
(Ruotsi, 1900-1939)

"Landskap, Frankrike"/"Promenad vid havet"

Canvas 66 x 80 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri God Konst, Gunnar Hjortén, Gothenburg.
Authenticaed on verso by the artist's sister Märta Taube-Ivarson.

Muut tiedot

Ivan Ivarsons målningar är aldrig direkta avbildningar, snarare är de fyllda av hans varma känslor för naturen. Måleriet är expressivt och ofta intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Han målar himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet, de element som för Ivarson stod för drömmen om naturens lustfyllda härligheter. Professor Torgny Segerstedt, tillika huvudredaktör på Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning, stödde Ivarson och tack vare denne fick han möjlighet att göra studieresor under det sena 1920-talet. Resorna gick till Italien och Frankrike, det var viktiga år för Ivan Ivarson, han utvecklade sitt måleri i en mer klangfull koloristisk riktning – färgen och ljuset fascinerade honom mycket vilket ger sig tillkänna i den aktuella målningen.

Enligt uppgift stod målningen kvar på konstnärens staffli i Frankrike vid tiden för hans bortgång 1939.