947763

309. CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, "Drömcigarr".

Signerad Carl Fredrik Reuterswärd och daterad 1959-61. Duk 86 x 135 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK/8 188 - 10 235 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Ulf Linde om cigarrmålningarna på Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, 1962.

"De vita ytor som bär Reuterswärds figurer är fräscha, aldrig solkade av spår efter trevnaden - hur förklara denna direkthet, denna distinktion i utförande? Menar han alltid vad han gör, så att han ingenting behöver ångra? Eller är det därför att korrigeringarna alltid inträffar i en ny form bredvid, i nästa term i serien? Eller är han så ohämmat uppslagsrik att han alltid finner en roll också för det han aldrig avsett?

Det viktigaste är nog att han kan sätta en fräckt enkel och vanlig form på duken och ge den en oanad historia. En ny historia. Om hans konst äger behag, är det verkligen nyhetens behag." ur Stil är bedrägeri - Carl Fredrik Reuterswärd", Arena 2004, sid 98.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)8 32 64 33
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili