968618

311. STAFFAN HALLSTRÖM, "Plakat II".

Signerad SH. Duk 78 x 70 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Beijers Modern Autumn sale, 1991, cat no 151.

Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK/25 589 - 30 706 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Helsingborg museum, Sweden, exhibited and deposited, Vikingsberg 1978-89.

Lisätietoja

"Staffan Hallströms konst är en hel värld av symbolik och magi. Men han ville också att hans målningar skulle ses som vackra, blev märkbart irriterad om man mest uppehöll sig vid det innehållsliga. Jag vill att mitt måleri ska skimra och glöda som ett smycke, brukade han säga. Det smyckeliknande försummade han heller aldrig. Det finns nästan alltid där. Det ligger i själva penseldragen, som ger färgen dess hetta och egenliv. Det visionära och måleriska - den dignitet som aldrig upphör att fascinera i Staffan Hallströms konst." Stig Johansson, Utställningskatalog till Staffan Hallström, Olle Nymans ateljé, 2003, sid 6.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili