965434

321. INGE SCHIÖLER, "Röse, Koster".

Signerad och daterad 1965. Duk 67 x 73 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
300 000 - 350 000 SEK/30 706 - 35 823 EUR

Tee tarjouksesi

Tarkista ja vahvista ostomääräyksesi painamalla kohtaa "Vahvista tarjous" alapuolella.

Ostomääräyksesi on vastaanotettu.

On tärkeää, että henkilö- ja osoitetietosi ovat ajan tasalla. Voit päivittää tietosi koska tahansa Omat sivut sivun kautta.

Vääränlainen summa. Summan tulee olla numero.

Tarjousta ei voitu tehdä. Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tarjousta/ostomääräystä ei voida rekisteröidä tälle kohteelle

Ostomääräystä ei voitu tallentaa: Summa ylittää korkeiden tarjouksien rajan. Ota ystävällisesti yhteyttä Asiakaspalvelu.

Vääränlainen summa. Summan täytyy olla tasasumma pyöristettynä sataan. Ehdotus:

Ostomääräys täytyy jättää viimeistään 15 minuuttia ennen huutokaupan alkua.

Kirjallisuus

Hjortén 451.

Lisätietoja

Tack vare Inge Schiölers försäljningsframgångar 1956 kunde man bygga ett hus åt honom på Syd-Koster. Huset och omgivningarna som konstnären besökte med sin motorbåt kom att betyda oerhört mycket för hans hälsotillstånd och de intensiva målningar som han skapade under 1960-talet. Färgstyrkan steg påfallande i hans oljemålningar från 1963, vilket noteras av kritikerna när "God Konst" 1964 visade 32 bilder från hans senaste år. Rolf Anderberg på GP skrev "Det är ett stycke Bohuslän man möter på utställningen som man vill kalla genuint för det är inte sökt eller konstruerat. Men samtidigt har det en lufttunn, färgstark intensitet som ger det en öververklig prägel". De följande åren fortsatte färgintensiteten att öka liksom färglagren.

Från mitten av 1960-talet och framåt kulminerade Inge Schiölers lust att måla med tjock färg och full pensel. Av målningarnas titlar framgår att han ofta brukat sin motorbåt i jakt på nya motiv, Syd- och Nord-Hällsö, Öddö, Trollholmen, Nord-Långö, Holmen Grå och Nord-Kosterär öar han besöker. Ofta tillkom flera bilder från en enda båtfärd. Han spände linor tvärs över ruffen för att hänga dem på tork. Flera av dem blev bokstavligen saltstänkta när hemfärden skedde i hårt väder.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Amanda Wahrgren

Tukholma

Amanda Wahrgren
Arvioija

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili