972617

343. VILHELMINA CARLSSON-BREDBERG, Amacampagne Restaurant, Paris.

Monogramsignerad i blyerts a tergo. Konstnärspannå 18,5 x 25 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK/1 228 - 1 535 EUR

Tee tarjouksesi

Tarkista ja vahvista ostomääräyksesi painamalla kohtaa "Vahvista tarjous" alapuolella.

Ostomääräyksesi on vastaanotettu.

On tärkeää, että henkilö- ja osoitetietosi ovat ajan tasalla. Voit päivittää tietosi koska tahansa Omat sivut sivun kautta.

Vääränlainen summa. Summan tulee olla numero.

Tarjousta ei voitu tehdä. Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tarjousta/ostomääräystä ei voida rekisteröidä tälle kohteelle

Ostomääräystä ei voitu tallentaa: Summa ylittää korkeiden tarjouksien rajan. Ota ystävällisesti yhteyttä Asiakaspalvelu.

Vääränlainen summa. Summan täytyy olla tasasumma pyöristettynä sataan. Ehdotus:

Ostomääräys täytyy jättää viimeistään 15 minuuttia ennen huutokaupan alkua.

Lisätietoja

Mot slutet av 1890-talet överger Wilhelmina (Mina) Carlson-Bredberg sitt realistiska måleri och övergår till en visionär expressionism vilket gör henne till en föregångare i sin generation. Ett spännande konstnärskap tar nu form. Denna målning, utförd en regnig vinterdag i Paris, bryter tydligt mot det gängse måleriet kring förra sekelskiftet. Notera hur Mina återgett de regnvåta gatorna närmast som blänkande floder och vidare hennes djärva färgsättning med blått i olika toner, brunt, orange, grönt och vitt. Det är en färgintensitet och expressivitet som i delar går längre än de svenska modernisternas måleri senare under 1920- och 30-talen.

Paris blev en viktig plats för Mina Carlson-Bredbergs konstnärskap. Hon började studera vid Académie Julian 1883. Redan 1887 ställde hon ut på Parissalongen. Hon fortsatte studierna i Paris fram till 1890 och tar stort intryck av impressionismen. Det är under 1890-talet som hennes av impressionisterna influerade realism utvecklas till en ljusare och friare expressionistisk stil.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Amanda Wahrgren

Tukholma

Amanda Wahrgren
Arvioija

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili