377
955606

Öyvind Fahlström

(Ruotsi, 1928-1976)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Vasarahinta
18 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Öyvind Fahlström
(Ruotsi, 1928-1976)

Untitled

Signerad Öyvind Fahlström. Executed ca 1961. Sepia on paper 40 x 40 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Ingrid Olovsdotter-Larsson and Gunnar Larsson, Stockholm (previous secretary at Kungliga Musikaliska Akademien, later head of Musikmuseet in Stocholm).
Galerie Bel'Art, Stockholm.

Muut tiedot

Öyvind Fahlström föddes i São Paulo av svensknorska föräldrar. Från tio års ålder och fram till 1961 var han huvudsakligen bosatt och verksam i Stockholm, därefter i New York. Fahlström arbetade med en rad olika tekniker och var en av 1900-talets mest innovativa och mångsidiga konstnärer, han arbetade med medier och tekniker som bland annat poesi, teater, journalistik, måleri, film och tv, happenings, radio, grafik och installationer. Han undersökte i sitt skapande ekonomiska, politiska och sociala sammanhang i sin omvärld och uppmanade betraktaren till att inte passivt acceptera auktoritära och förenklade berättelser utan förhålla sig aktivt och kritiskt till sin samtid.