972820

94. VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, halssmycke samt örhängen, ett par, Stockholm 1953 (endast halsring stämplad).

Stel halsring, löst hänge med bärnstensfärgad glasdroppe, dito örhängen med skruvfattning. Halsring med inre diameter ca 10,2 cm, hängets höjd ca 8 cm. Örhängen höjd ca 5,5 cm.

Dropparna med några mindre nagg.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift inköpt direkt av Torun Bülow Hûbe, därefter i arv. Familjen var bekanta med Torun.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK/1 535 - 2 047 EUR
Lopullinen hinta (sis. ostoprovision)
29 400 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Eva Seeman

Tukholma

Eva Seeman
Ansvarig specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili