1035138

121. PATRIK ANDINÉ, "Andakt".

Signerad Patrik Andiné och daterad 2013 a tergo. Olja på duk 70 x 95 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK / 5 952 - 7 937 EUR
Vasarahinta
Ei myyty
Ostomääräys
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ostomääräyksen voi jättää kymmenen kohdetta ennen huudettavaa kohdetta.

Näyttelyt

Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Panorama", 23 August - 22 September 2013.

Lisätietoja

Patrik Andinés bildvärld är ofta berättande och han skapar särpräglade miljöer i främmande landskap. Andiné avbildar verkligheten samtidigt som han konstruerar en surrealistisk bild. De är oerhört detaljrika. Här finns också ett kusligt och erotiskt drag, som skapar en osäkerhet om bildens egentliga betydelse. Det här är ett långsamt måleri, väl uppbyggt, med ett djup i färglagren som nås med en extrem noggrannhet likt målningar från tidigare sekel. En renässansmästare i samtiden!

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Louise Wrede

Tukholma

Louise Wrede
Specialist Contemporary Art

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili