844383

142. ERNST BILLGREN, "Lätt natur".

Monogramsignerad. Utförd 1999. Pannå 155 x 274,5 cm, inklusive originalram med två bockhuvuden i brons och bladguld utförda av konstnären.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Lähtöhinta
200 000 - 250 000 SEK/19 841 - 24 801 EUR
Vasarahinta
140 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Målningen utfördes till vandringsutställningen "Nödskott & hembesök" vilken visades på Lunds konsthall, 1999, Bohusläns konstmuseum, 1999 Kalmar Konstmuseum, 1999, Östergötlands Länsmuseum, 2000, Jönköpings läns museum, 2000, Kristinehamns konstmuseum, 2000, Västerås konsthall, 2000.

Lisätietoja

Målningen "Lätt natur" är utförd i brytpunkten mellan Billgrens rena djurmåleri och det måleri där djur och natur flyttar in i salar och salonger. Mårten Arndtzén skrev om detta i sin recension, "Cirkus Billgren" i Expressen 21 aug 1999; "Tag ett rådjur, en iller, en sjöko, en utter och ett litet vildsvin. Avbilda dem naturalistiskt och använd dem sedan som klotsar i en fullständigt omöjlig formation (som på cirkus, ungefär). Låt alltihop sväva viktlöst mot en ljusblå himmel - och kasta in några stenbumlingar för säkerhets skull. Voila! En Ernst Billgren i koncentrat. Öva sedan framför spegeln. När kritikern står på ena sidan om verket och pratar om autenticitetens död och naturen som kulturell konvention, och den breda publiken står på andra sidan och upplever något helt annat - då är det dags att le. Ett öppet, lite ironiskt men absolut inte elakt leende. Lägg till någonting i stil med att "sanningen bara är en sida av saken, och då kan den ju inte vara hela sanningen". Men framför allt: håll fast vid ditt leende! För det har han ju gjort.
I målningarna på Lunds konsthall, de som Ernst Billgren med boken (Min Kamp) säger sig vilja beskriva tillkomstprocessen för, är det naturen som kommer på besök i övergivna salonger och vardagsrum. I somliga fall står naturen bara försiktigt och skrapar med fötterna i bildens utkant, i andra har den traskat rakt in och satt sig i bästa läsfåtöljen. I de bästa målningarna infinner sig också något av den surrealistiska svävning som uppstår när det trygga och välbekanta främmandegörs."
Texten illustrerades med en färgbild av "Lätt natur".

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Louise Wrede

Tukholma

Louise Wrede
Specialist Contemporary Art

+46 (0)739 40 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili