164
988620

Helena Blomqvist

(Ruotsi, Syntymävuosi 1975)
Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK
4 380 - 6 140 EUR
4 560 - 6 380 USD
Vasarahinta
47 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Helena Blomqvist
(Ruotsi, Syntymävuosi 1975)

"Waterlilies", 2008

Signed Helena Blomqvist and numbered 1/6 on verso. Total edition of 6 + 2 AP. Pigment print, image 87 x 110 cm. From the series "The Last Golden Frog".

Alkuperä - Provenienssi

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Kirjallisuus

Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK yearbook 2011 publication no 120, 2011, full page p. 32.
Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, illustrated on fullpage.

Muut tiedot

"När Helena Blomqvist bygger sina kulisser och skapar sin rekvisita axlar hon rollen av ett filmteam. Hon syr accessoarer och kläder, ljussätter, regisserar och fotograferar scener. Blomjord, plywood, kartong, florsocker och uppstoppade djur - allt kommer till användning. De analogt tagna fotografierna förs sedan över i dator där de komponeras och bearbetas. Titeln "The Last Golden Frog" anspelar på den gyllene padda som levde i Costa Ricas dimbankar fram tills den listades som utdöd 2004. Men det är de utrotningshotade chimpanserna som fått huvudrollen i denna dystopiska svit om människans framfart på jorden. En vemodig apa uppträder i ett landskap med lotusblommor medan himlen klyvs av klargörande blixtar. 'Jag är den sista apan på jorden', konstaterar en av hans vänner i en ödslig sjukhussal. Känslan av domedag förstärks av den skräckromantiska ljussättningen där det kalla månljuset silar in genom flortunna gardiner av orangefärgat silkespapper."

Citat Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", 2011.