988620

164. HELENA BLOMQVIST, "Waterlilies", 2008.

Signerad Helena Blomqvist och numrerad 1/6 a tergo. Total upplaga 6 + 2 AP. Pigment print, bildyta 87 x 110 cm. Ur serien "The Last Golden Frog".

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK/4 960 - 6 944 EUR
Vasarahinta
47 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", SAK yearbook 2011 publication no 120, 2011, full page p. 32.
Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, illustrated on fullpage.

Lisätietoja

"När Helena Blomqvist bygger sina kulisser och skapar sin rekvisita axlar hon rollen av ett filmteam. Hon syr accessoarer och kläder, ljussätter, regisserar och fotograferar scener. Blomjord, plywood, kartong, florsocker och uppstoppade djur - allt kommer till användning. De analogt tagna fotografierna förs sedan över i dator där de komponeras och bearbetas. Titeln "The Last Golden Frog" anspelar på den gyllene padda som levde i Costa Ricas dimbankar fram tills den listades som utdöd 2004. Men det är de utrotningshotade chimpanserna som fått huvudrollen i denna dystopiska svit om människans framfart på jorden. En vemodig apa uppträder i ett landskap med lotusblommor medan himlen klyvs av klargörande blixtar. 'Jag är den sista apan på jorden', konstaterar en av hans vänner i en ödslig sjukhussal. Känslan av domedag förstärks av den skräckromantiska ljussättningen där det kalla månljuset silar in genom flortunna gardiner av orangefärgat silkespapper."

Citat Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", 2011.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili