1021423

199. ÅKE E:SON LINDMAN, "Flat Iron, NYC", 1996.

Signerad Åke E:son Lindman och daterad 2004 a tergo. Solariserat gelatinsilverfotografi, bildyta 48,5 x 39 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Tres Hombres Art, Halmstad, Sweden.

Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK / 2 480 - 2 976 EUR
Vasarahinta
20 000 SEK
Ostomääräys
On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Ostomääräyksen voi jättää kymmenen kohdetta ennen huudettavaa kohdetta.

Näyttelyt

Julia Tedroff and Niclas Östlind, "Åke E:son Lindman: Pure Architecture", 2010, illustrated on spread p. 20-21.

Kirjallisuus

Julia Tedroff and Niclas Östlind, "Åke E:son Lindman: Pure Architecture", 2010, illustrated.

Lisätietoja

Flatiron Building, arkitekt Daniel Burnham, är en av Manhattans mest kända byggnader. Åke E:son Lindman intresserade sig tidigt för fotografiets möjligheter vilket så småningom medförde en utbildning på Konstfack i Stockholm. Idag betraktas han som en av världens främsta fotografer av arkitektoniska byggnader och de många prestigefulla uppdragen sträcker sig över hela världen. Hans bilder publiceras regelbundet i ledande internationella tidskrifter och böcker.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili