1030196

207. ESKO MÄNNIKKÖ, "Victoriano, Batesville", 1997.

Signerad Esko Männikkö och daterad 1997 och numrerad 2/20 a tergo. Vintage. C-print 51 x 62 cm inklusive originalram.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Galerie Nordenhake, Stockholm.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK/1 488 - 1 984 EUR
Vasarahinta
20 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Esko Männikkö, "Mexas", 1999, avbildad helsida sid 23.

Lisätietoja

Ur serien "Mexas".
Den finska fotografen Esko Männikkö kom att få internationell betydelse i mitten av 1990-talet med sin serie av foton som visar ungkarlar i de norra delarna av Finland. Bilderna kan beskrivas med ord som intimitet, värdighet och humor, trots den tillsynes svåra misär som upplevts på dessa platser. Även i hans senare bilder, från bland annat Mexiko, skildras miljöer och kulturer i samhällets utkant. Esko Männikkö finns representerad i samlingarna hos bland annat Fondation Cartier, Paris, The Museum of Contemporary Art i Helsingfors, Moderna Museet och Museum of Contemporary Art, Los Angeles.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Karin Aringer

Tukholma

Karin Aringer
Nuorempi asiantuntija – nykytaide ja valokuva

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili