254
1014819

Jean Prouvé & Charlotte Perriand, a daybed Scal No 450/ "Antony", France ca 1954.

Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Vasarahinta
92 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Black lacquered base with a swivelling table, matress and cushion upholstered with black canvas. 190 x 80 x 26 cm.

Minor wear, later upholstery.

Alkuperä - Provenienssi

Galerie Patrick Seguin, Paris.

Muut tiedot

Jean Prouvé (1901-1984) Fransk arkitekt och designer som blivit synonym med den franska modernistiska rörelsen tillsammans med namn som Pierre Jeanneret, Le Corbusier, Charlotte Perriand, Jean Royère, Jacques Adnet, Serge Mouille, Jean Mategot med flera.
Grundade Ateliers Jean Prouvé år 1931.
Charlotte Perriand (1903-1999) utbildade sig vid "Ecole de L'Union Centrale de Arts Decoratifs" i möbelformgivning och design. Hennes stora begåvning uppmärksammades tidigt och hon blev en viktig medarbetare på Le Corbusiers kontor tillsammans med denne och Pierre Jeanneret. Perriand var som flera av hennes samtida kollegor socialt engagerad.
Hon samarbetade med Jean Prouvé i flera projekt under årens lopp.