1045535

321. MATTO, "Salerno grå med enkel bård", flat weave, ca 245 x 170,5 cm, signed AB MMF BN.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jälleenmyyntikorvaus
Ei
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Lisätietoja

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Anette Granlund

Tukholma

Anette Granlund
Asiantuntija – matot, tekstiilit, islamilainen taidekäsityö

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili