1026852

343. WALDEMAR LORENTZON, Stadsbild.

Signerad Lorentz och daterad -22. Duk 46 x 48 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Förmodligen skänkt av konstnären till konstnärskollegorna Erik och Axel Olson, därefter i gåva till deras bror Ernst.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK/7 540 - 9 425 EUR

Tee tarjouksesi

Tarkista ja vahvista ostomääräyksesi painamalla kohtaa "Vahvista tarjous" alapuolella.

Ostomääräyksesi on vastaanotettu.

On tärkeää, että henkilö- ja osoitetietosi ovat ajan tasalla. Voit päivittää tietosi koska tahansa Omat sivut sivun kautta.

Vääränlainen summa. Summan tulee olla numero.

Tarjousta ei voitu tehdä. Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tapahtui sisäinen virhe. Yritä ystävällisesti uudelleen tai ota yhteyttä Asiakaspalvelu.

Tarjousta/ostomääräystä ei voida rekisteröidä tälle kohteelle

Ostomääräystä ei voitu tallentaa: Summa ylittää korkeiden tarjouksien rajan. Ota ystävällisesti yhteyttä Asiakaspalvelu.

Vääränlainen summa. Summan täytyy olla tasasumma pyöristettynä sataan. Ehdotus:

Ostomääräys täytyy jättää viimeistään 15 minuuttia ennen huutokaupan alkua.

Lisätietoja

Waldemar Lorentzon var den förste av de tre kusinerna (Erik och Axel Olson) som fick göra en konstresa till kontinenten. I ett brev till Egon Östlund skriver han i februari 1922 från München:

"Här i München hade jag turen att på Caspari (ett galleri) få se Kokoschka. Det pågår en hel utställning av honom för närvarande... Här fann jag konst, lidelsefull och frigjord konst... Det rörde sig som glöder i aska, det blixtrade till och brann, flammande förtärande ur dessa bilder. Det var modern konst...." Viveca Bosson "Halmstad - Berlin - Paris", Stiftelsen Halmstadgruppen, 1984, sid 24.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili