1026852

343. WALDEMAR LORENTZON, Stadsbild.

Signerad Lorentz och daterad -22. Duk 46 x 48 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Probably a gift from the artist to Erik and Axel Olson, thereafter as a gift to their brother Ernst Olson.
Thence by descent to present owner.

Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK/7 540 - 9 425 EUR
Vasarahinta
160 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Waldemar Lorentzon var den förste av de tre kusinerna (Erik och Axel Olson) som fick göra en konstresa till kontinenten. I ett brev till Egon Östlund skriver han i februari 1922 från München:

"Här i München hade jag turen att på Caspari (ett galleri) få se Kokoschka. Det pågår en hel utställning av honom för närvarande... Här fann jag konst, lidelsefull och frigjord konst... Det rörde sig som glöder i aska, det blixtrade till och brann, flammande förtärande ur dessa bilder. Det var modern konst...." Viveca Bosson "Halmstad - Berlin - Paris", Stiftelsen Halmstadgruppen, 1984, sid 24.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili