370
1028030

Isaac Grünewald

(Ruotsi, 1889-1946)
Lähtöhinta
600 000 - 700 000 SEK
53 200 - 62 100 EUR
55 600 - 64 800 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Isaac Grünewald
(Ruotsi, 1889-1946)

A flowering fruit tree

Signed Isaac G and dated 1913. Canvas 40 x 31 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Private collection, acquired directly from the artist.
Bukowski Auctions, auction 459, May 18-20 , lot no 325.
Private collection.

Muut tiedot

1908 reste Isaac Grünewald till Paris första gången och kom där i kontakt med Henri Matisses måleri. Det första mötet beskrev han som en färgexplosion: ”Plötsligt stod jag framför en vägg som sjöng, nej, vrålade av färg och strålande ljus. Här stod jag inför något helt nytt och hänsynslöst i sin ohämmade frihet”. Denna frihet tilltalade Grünewald och han anmälde sig snabbt till Matisses framstående målarskola vars radikala inriktning tilltalade många av tidens främsta konstnärer. Med Matisse som ledsagare genomgick Grünewalds måleri en betydelsefull utveckling under det tidiga 1910-talet och perioden anses som höjdpunkten i hans konstnärliga produktion.

Auktionens färgsprakande målning hämtar sitt motiv från Alvastra, Ödeshög i Östergötlands län i anslutning till Vätterns östra sida. Målningen kan jämföras med en blyertsteckning med motiv från Alvastra från omkring 1909 avbildad i utställningskatalogen utgiven av Norrköpings och Borås Konstmuseer 1989, "Det sjungande trädet" på sid. 123. I den aktuella målningens centrum tronar ett stort, blommande rosa träd, som återkommer hos Grünewald två år senare år 1915 när han målar det idag ikoniska verket ”Det sjungande trädet”, som finns i Norrköpings konstmuseums samlingar.