1016601

371. PÄR SIEGÅRD, "Halländskt landskap".

Signerad Pär Siegård och daterad -17. Duk 56 x 76 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, Moderna höstauktionen 2002, kat. nr. 13.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Vasarahinta
55 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Lisätietoja

Pär Siegårds landskap från 1917 visar en utsikt från Hallandsåsen. Målningen är utförd i en försiktig kubistisk anda i starka kraftfulla färger och är representativ för hans sätt att fånga motiven vid denna tidpunkt. 1917 hade Siegård köpt en stuga på Hallandsåsen vid Förslövsholm, där han bodde livet ut. Utsikten var gratis och inspirerade honom till en rad landskapsmålningar, där han friskt experimenterade med kubismen, futurismen och expressionismen. Dessa utsikter blir dock allt mer sällsynta i hans produktion, då de efterträds av mängder av dekorativa stilleben, blommor, frukter, ornament, allmoge och konst. Men hans stora intresse för religionen förde in honom på monumentalmåleriet och för eftervärlden framstår han dock som en av Sydsveriges främsta kyrkomålare.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Amanda Wahrgren

Tukholma

Amanda Wahrgren
Arvioija

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili