1046661

386. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Turkiska paviljongen i Hagaparken".

Signerad Olle Olsson-Hagalund. Utförd på 1960-talet. Olja på duk 38 x 46 cm. Totala mått inklusive av konstnären bemålad originalram 54 x 61,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Lähtöhinta
250 000 - 275 000 SEK/23 563 - 25 919 EUR
Vasarahinta
310 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Näyttelyt

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Olle Olsson-Hagalund Minnesutställning", 1973, cat. no 250.

Lisätietoja

Olle Olsson Hagalund fick tidigt en relation till de nyklassicistiska, ståtliga byggnaderna i Hagaparken i Solna då Hagalundsbarnen under många år inte hade någon egen skola att gå till utan fick studera i en provisoriskt inredd skolsal i ett av Koppartälten i Hagaparken. Närheten till de pampiga byggnaderna satte sina spår och i Hagalunds produktion finns målningar föreställande både Eko-templet och denna Turkiska paviljong som är avbildad i det aktuella katalognumret. Turkiska paviljongen, eller Turkiska kiosken som den också kallas, var Gustav III:s första byggnad han lät uppföra i parken under sent 1780-tal. I denna färgsprakande målning ses tre figurer stå och betrakta entrén till byggnaden.

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Amanda Wahrgren

Tukholma

Amanda Wahrgren
Arvioija

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili