1034264

388. BROR HJORTH, "Sittande flicka" (Margareta).

Signerad Bror Hjorth och numrerad 2/6. Utförd 1952. Gjutarstämpel E. Pettersson Fud. Mörkpatinerad brons. Höjd 25 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Inköpt på Galleri Holm omkring 1970.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK/3 770 - 4 713 EUR
Vasarahinta
32 000 SEK

On liian myöhäistä jättää ostomääräys.

Kirjallisuus

Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i förteckningen under år 1952, sid 199. (Troligen med felaktiga uppgifter om upplagan)

Ota yhteyttä arvioitsijaan

Lena Rydén

Tukholma

Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Täydelliset ostoehdot

Kuljetukset

Miten teen tarjouksen

Luo asiakastili