472
1079685

Inge Schiöler

(Ruotsi, 1908-1971)
Lähtöhinta
300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
27 800 - 37 000 USD
Vasarahinta
280 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Inge Schiöler
(Ruotsi, 1908-1971)

Sea with rocks

Signed Inge Schiöler. Relined canvas 74 x 82 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Mrs Edel Öhnell, artist and sister of Inge Schiöler.
Thence by descent within the family to the present owner.

Muut tiedot

"Kustbilderna kring 1950 hade haft en kolorit av återhållen intensitet. Efterhand ökas färgstyrkan i oljemålningarna. På 60-talet stegras effekten med de rena färgernas hjälp till en nivå som verkar nästan flourescerande. Trots färgens osannolikt höga lyskraft får han oss genom sin koloristiska magi att tro på landskapen: böljorna vandrar mot stranden, vinden leker i gräset, ljuset tänder all färg som finns gömd i klippblock och hällar. Med sin dansande fria penselrytm driver han fram rörelsen i landskapet". Utställningskatalog, "Inge Schiöler", Göteborgs konstmuseum 6 maj - 27 augusti 1972, sid 4.