473
1084568

Ragnar Sandberg

(Ruotsi, 1902-1972)
Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Ragnar Sandberg
(Ruotsi, 1902-1972)

"Ölcaféet, Lilla Bommen"

Signed R.S. Panel 58 x 72 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Probably acquired at Börjessons konsthandel, Gothenburg.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ragnar Sandberg", 2002.
Göteborgs konstmuseum, "Ragnar Sandberg", 8 February- 21 April, 2003.

Muut tiedot

”Ölcaféet, Lilla Bommen" utgör en färgsprakande vision av vardagen kring området Lilla Bommen i Göteborg. Platsen är återkommande hos Sandberg som lockades av livligheten vid denna plats i staden. Lilla bommen var en tullstation som reglerade trafiken till och från Göta Älv och var ett viktigt trafiknav. Härifrån utgick kanalbåtarna till Göta Älv och Göta Kanal och därtill var Lilla Bommen porten in till Östra Hamnkanalen (Stora Bommen låg längre ut och reglerade trafiken i den stora hamnkanalen). Som den poetiska målare Sandberg var hade han förmågan att se allt det alldagliga som vardagen bjuder i ett nästan sagolikt skimmer. I ett tufft och för många hårt 1930-tal andas Sandbergs dukar hoppfullhet och glädje i de små detaljerna.