479
1118662
Jean Souverbie
(1891-1981)
Jean souverbie, mother and child (maternité).

Mother and child (Maternité)

Signed Souverbie. Canvas 73 x 59 cm. Executed c. 1926. The authenticity of this work has kindly been confirmed by Monsieur Frédéric Souverbie.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta:

150 000 - 175 000 SEK

14 340 - 16 730 EUR

Vasarahinta:
140 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Acquired directly from the artist in Paris in the late 1920s by the seller's grandfather, the Swedish artist Ewald Dahlskog. Thence by descent within the family.

Lisätietoja

Jean Souverbie utvecklade tidigt ett intresse för antiken och han kom i sitt konstnärsskap att sysselsätta sig med mytologiska, historiska och religösa motiv utförda enligt klassiska principer. På 1920-talet kom Souverbie i kontakt med konstnären Georges Braque. Souverbie blev starkt påverkad av Braque och införlivade kubismen i sina verk. Det stora genombrottet kom på Världsutställningen i Paris 1925 där han arbetade med Galerie Vavin-Raspai. Han kom då i kontakt med André Lhote och Pablo Picasso vilka båda gjorde stort intryck på honom. Året därpå gjorde han en soloutställning på Vavin-Raspin. På 30-talet blev Souverbies verk mer och mer storskaliga. När Souverbie 1949 blev professor vid Ecole des Beaux-Arts i Paris uppfördes en speciell atejlé för hans monumentala skapande. Souverbie stannade och undervisade på Ecole des Beaux-Arts i 17 år.

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Asiantuntija – moderni taide
+46 (0)70 778 35 71