428
1155099

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
28 100 - 32 700 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Flickan med ämbar" (The girl with a bucket)

Signed C.L. Executed in 1902-03. Watercolour, heightening white and pencil on paper 52.5 x 34 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Herman Lindell, Helsinki; Helmer Lindell; Louise Margareta Fogelberg (née Lindell); by descent.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall (Liljevalchs Public Art Gallery), Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", March 6 - April 5, 1920, no. 189.

Kirjallisuus

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, listed in the catalogue under year 1902-1903, p. 89, no. 1021.

Muut tiedot

Yksi monumentaalimaalauksen "Ulkona puhaltaa kesätuuli" tutkielmista, jota kutsutaan myös nimellä "Tilda" (1902-03, öljy kankaalle, 3 x 11 metriä, Hvitfeldtska Gymnasiet, Göteborg).

Carl Larssonin monumentaalimaalaus ei rajoittunut vain pääkaupungin julkisiin rakennuksiin. Vuonna 1902-03 taiteilija teki yhdentoista metrin pituisen maalauksen Göteborgin latinalaisen koulun (nykyinen Hvitfeldtska Gymnasiet) aulaan. Tilaajina ja rahoittajina toimivat Pontus Fürstenberg, Robert Dickson ja August Röhss. Taiteilija kokeili aluksi Pyhää Yrjänää ja lohikäärmettä kuvaavaa aihetta. Eräänä varhaiskesäpäivänä hän kuitenkin näki Sundbornissa joukon koululaisia matkalla siivoamaan ja koristelemaan koulua ennen päättäjäisiä. He kantoivat huiskuja ja harjoja ja heillä oli käsissään myös koivunlehtiä, seppeleitä ja kukkakimppuja. Visuaalinen vaikutelma oli perusta teokselle "Ulkona puhaltaa kesätuuli" (ruotsiksi Ute blåser sommarvind), jonka nimi on haettu Samuel Hedbornin kirjoittamasta kehtolaulusta. Carl Larsson suunnitteli kohtauksen pitkänomaisena friisinä, jota pitkin nuorten kulkue etenee kirkkaassa maisemassa. "Ulkona puhaltaa kesätuuli" -teoksen aikana Carl Larsson teki useita tutkielmia, joihin kuuluu raikas akvarelli "Tyttö ämpärin kanssa" (1902-03), joka on myös mainittu nimellä "Tilda". Herman Lindell osti akvarellin varhaisessa vaiheessa ja myöhemmin se periytyi perheen sisällä. Helmer Lindell perusti OY Herman Lindell AB -yhtiön Esplanadille Helsinkiin vuonna 1890 ja yritys myi toimisto- ja taiteilija-aineistoa, mikä tarkoitti, että taiteilijoihin oli tiiviitä yhteyksiä. Herman Lindell jätti taakseen suuren taidekokoelman, johon kuului muun muassa Axel Gallen Kallelan, Helene Schjerfbeckin ja Albert Edelfeltin teoksia.