Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
225
1188374

Maria Nordin

(Ruotsi, Syntymävuosi 1980)
Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Vasarahinta
40 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Maria Nordin
(Ruotsi, Syntymävuosi 1980)

"De Obekväma II"

Diptych. Executed in 2016. Water colour 98 x 57 cm per part.

Alkuperä - Provenienssi

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.

Näyttelyt

Kulturens Hus, Luleå, "Maria Nordin Nollpunkt",
11 June – 20 August 2016.

Muut tiedot

Maria Nordin tog examen vid Kungliga konsthögskolan 2010. Året efter tilldelades hon Beckers konstnärsstipendium och utmärkelserna och lovorden har sedan dess avlöst varandra. Maria Nordins fascinerande och skickligt utförda akvarellmålningar har bland annat visats på Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, på Galleri Magnus Karlsson i Stockholm och på Moderna Museet i Malmö.