332
1217770

Peter Weiss

(Ruotsi, 1916-1982)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Vasarahinta
18 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Peter Weiss
(Ruotsi, 1916-1982)

Untitled

Signed P. Weiss and dated -46. Mixed media on paper 28 x 48 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Acquired directly from the artist.
Thence by descent to present owner.

Muut tiedot

I sitt måleri influerades Peter Weiss både av äldre influenser som Bosch och Brueghel och av samtida surrealister som Max Ernst och Man Ray.
Under mitten av 1930-talet var Weiss bosatt i London och brevväxlade då med den schweiziske författaren Herman Hesse, som gav Peter i uppdrag att illustrera några noveller åt honom. Hesse ansåg nämligen att Peter hade större talang som konstnär än som författare. Det var genom Hesses kontakter med Konstakademien i Prag som Peter blev antagen där 1937. Genom Hesses uppmuntran fick måleriet företräde vid denna tidpunkt men han var redan då en litterär konstnär och målerisk författare.
I sina verk återkom Weiss till olika teman – lejon, öde platser och självporträtt. Lejonet symboliserar styrka och ensamhet medan de ödsliga platserna får symbolisera människans utsatthet i olika situationer.