678
1296231

Peter Dahl

(Ruotsi, 1934-2019)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Vasarahinta
55 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Peter Dahl
(Ruotsi, 1934-2019)

Study after Manet

Signed Peter Dahl and dated -78. Canvas 60 x 50 cm. With dedication verso: "Till Folke E 28-11-96. Tack för boken du skrev (se sid 110). Vännen Peter". The book enclosed.

Alkuperä - Provenienssi

Folke Edwards
Thence by descent to the present owner.

Kirjallisuus

Folke Edwards, "Peter Dahl", Bonnier Alba, 1996, illustrated p. 110.

Muut tiedot

"Som konstnär har Peter sett sig som en fullföljare av traditionen. Men samtidigt visar han tidigt att han också är ett barn av den postmoderna eran. Han skifter hamn som det passar honom, ointresserad av att profilera sig genom att odla en konsekvent i en viss stil. Tvärtom kan man få uppfattningen att han njuter av att briljera med olika stilar och historiska referenser. I slutet av 70-talet gör han exempelvis en serie parafraser på 1700- och 1800-tals porträtt, bland annat Édouard Manets flicka vid bardisken (1881)." Folke Edwards, "Peter Dahl", Bonnier Alba, 1996, sid 110.