Ei yhteyttä palvelimeen
Ota yhteyttä
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Luo asiakastiliLuo asiakastili
679(1266033)
Mårten Andersson(Ruotsi, 1934-2017)
Fox with prey.
Vasarahinta
200 000SEK
Lähtöhinta
150 000 - 175 000 SEK

Fox with prey.

Signed Mårten A and dated 1966 Canvas 162 x 114 cm.

Muut tiedot

Mårten Andersson föddes 1934 i Freluga, ca 1 mil från Bollnäs i Hälsingland. Hans far var en frihetslängtande själ som försörjde sig som snickare, plankstrykare och målare. Han målade gärna motiv med älgar på myr och vackra solnedgångar, men han tyckte att det var svårt med älgarna så hans ende son fick tidigt rycka in och hjälpa till. Lärarna i Sörängs skola insåg att den unge Mårten hade talang och såg till att han hamnade på målarkurs hos Bollnäskonstnärerna Per Englund och Fritiof Strandberg. Som 18-åring begav sig Mårten till Stockholm och kom in på Konstfacks linje för dekorativ konst, där han blev kvar i två år. På somrarna fick han arbeta hos Jerk Werkmäster i Rättvik, en viktig inspiratör som kom att visa honom vägen till det seriösa måleriet. När skolan var slut tog Mårten med sig vännen Lennart Jirlow till Italien och de skrev in sig på den Fria Akademien i Florens. I Toscana fann Mårten Andersson hela västerlandets konsthistoria och insåg att den hälsingska provinsialismen och arvet från bonadsmålarna, Lim-Johan och Haaken Gulleson var Sveriges svar på italienarnas Botticelli, Donatello m fl. Italien blev en avgörande upplevelse för Mårten Andersson som återvände till Freluga i Hälsingland och fann att hans motivvärld gick alldeles utmärkt att kombinera med det italienska arvet. Varje målning som Mårten Andersson skapar har en alldeles egen historia, han leker med olika tolkningar och perspektiv som gör betraktaren lite rådvill och osäker.

Kulturintendent Johan Kock på Bollnäs museum skriver i en utställningskatalog från 2004 "En nordisk Chagall har använts som epitet på Mårten. Delvis rättvisande men också begränsande för den breda motivkrets Mårten arbetar med. Själv kallar han sig gärna kolorist..."
När man läser om Mårten Andersson och studerar hans konstnärskap inser man att det är nog precis så det är, han har gått sin egen väg och man kan egentligen inte placera honom i något speciellt fack, något som vi ofta så gärna vill. Visst förnimmer man påverkan från andra kolorister såsom Bror Hjorth, Sven Erixson, Vera Nilsson, Mårten Andersson rör sig liksom Bror Hjorth gärna bland motiv som dans, musik och framförallt hembygden. Sven Erixson skildrade realistiskt sin omedelbara närhet, Mårten Andersson väver in sin hembygd i drömmar och fantasi. Han förstod tidigt att det var den hälsingska allmogekonsten, skrönorna och människorna i hans närhet som var viktigast och mest exotiskt och det har han sen varierat i all oändlighet.

Den existentiella ensamheten är allas följeslagare under livet och den ruvar även bakom glada starka färger såsom rött, blått och gult som utgör grunden i Mårten Anderssons palett.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Lain mukaan ostaja maksaa tästä taideteoksesta taiteilijapalkkion. Enimmäismaksu on 5 %. Mitä korkeampi myyntihinta, sitä pienempi prosenttiosuus. Lisätietoja tästä laista:

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Tietoa ostamisesta
Kuvan käyttöoikeudet

Tämän tietokannan taideteokset ovat tekijänoikeudella suojattuja, eikä niitä saa kopioida ilman oikeudenhaltijoiden lupaa. Teokset kopioidaan tässä tietokannassa Bildupphovsrättin lisenssillä.

Muiden katsomia kohteita

Lars Erik Falk, Untitled.
1710010
Lars Erik Falk
Untitled.
Ei tarjouksia
7p 19 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Hans Dahlin, Cityscape from Sèvres, France, -47.
1720581
Hans Dahlin
Cityscape from Sèvres, France, -47.
Ei tarjouksia
6p 14 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Einar Nerman, ”Gunnar”.
1719510
Einar Nerman
”Gunnar”.
Ei tarjouksia
6p 17 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Torsten Renqvist, Still life, -48.
1709854
Torsten Renqvist
Still life, -48.
Ei tarjouksia
2p 19 h
Lähtöhinta
7 000 SEK
Malte Nyberg Tolf, The Circus.
1718953
Malte Nyberg Tolf
The Circus.
Ei tarjouksia
5p 16 h
Lähtöhinta
5 000 SEK
Waldemar Sjölander, untitled.
1708355
Waldemar Sjölander
Untitled.
Ei tarjouksia
2p 19 h
Lähtöhinta
2 500 SEK
Hans Larsson, still life.
1717864
Hans Larsson
Still life.
Ei tarjouksia
5p 16 h
Lähtöhinta
4 000 SEK
Oscar Paul, Takåsar, Stockholm.
1717100
Oscar Paul
Takåsar, Stockholm.
Ei tarjouksia
4p 19 h
Lähtöhinta
2 500 SEK